Piece na ekogroszek zapewniają możliwość ogrzania całego domu przy niewielkim zużyciu opału. Ekogroszek dokładnie się spala i daje dużo ciepła, wytwarzając niewiele popiołu i dymu. Z tego względu kotły na ten rodzaj paliwa cieszą się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Jeśli zamierzasz ogrzewać dom ekogroszkiem, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca.
1. Dobre palenisko do pieca na ekogroszek to podstawa
2. Mocne ściany kotła na ekogroszek
3. Piec na ekologiczny opał to konieczność
Kotły na ekogroszek znajdują zastosowanie w wielu polskich domach. Można podłączyć je do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania i w pełni korzystać z zalet ekologicznego opału, który dobrze się spala, nie wytwarza dużych ilości popiołu i dymu. Jaki piec na ekogroszek wybrać? Na co zwrócić uwagę przed jego zamontowaniem w domu?
Dobre palenisko do pieca na ekogroszek to podstawa
W kotłach na ekogroszek szczególną uwagę powinno się zwrócić na palenisko. To właśnie ono zapewnia dokładne spalanie ekogroszku i zapobiega nadmiernemu zużyciu opału. Dobrym wyborem jest zwłaszcza palenisko retortowe, które samoczynnie się oczyszcza. Dodatkowo pobiera dokładnie taką ilość opału, by osiągnąć oczekiwaną temperaturę. Palenisko do pieca na ekogroszek w solidnym kotle zapewnia wypalanie opału do końca i zapobiega powstawaniu spieków. Ekogroszek powinien być wypychany po spaleniu poza palenisko wprost do popielnika.
W dobrym piecu nie znajdzie się dużych, stopionych brył popiołu. Brak spieków sprawia, że palenisko nie blokuje się w czasie pracy, a ilość powietrza dostającego się do pieca jest optymalna. Płomień z kolei ma jasnożółtą barwę, jest stabilny i spokojny. Jasny kolor płomienia oznacza, że ekogroszek nie żużluje i spala się w pełni. Dzięki spełnieniu tych warunków piec w pełni wykorzystuje swoją moc grzewczą i zapewnia ciepło w całym domu.
Mocne ściany kotła na ekogroszek
W piecach na ekogroszek równie ważna jest sama konstrukcja, która chroni palenisko i pozostałe elementy kotła. Piec wykonany z solidnej stali nie przepala się po kilku latach użytkowania i zapewnia bezpieczne warunki korzystania z kotła. Ważna jest przede wszystkim grubość ścian kotła. Nie powinny być zbyt cienkie, by nie doszło do ich uszkodzenia i wypaczenia z powodu wysokiej temperatury. Ponadto stal powinna być zabezpieczona z zewnątrz przed korozją i działaniem innych niekorzystnych czynników.
Kocioł na ekogroszek w trakcie pracy nie powinien wytwarzać dużych ilości sadzy. Jeśli na ścianach wewnętrznych pojawia się sadza, to znak, że piec działa nieprawidłowo. Podobnie jest w przypadku, gdy wnętrze wypełnia się innymi osadami i zanieczyszczeniami powstającymi w trakcie spalania ekogroszku. Ściany powinny mieć jednakową grubość w każdym miejscu – elementy zbyt cienkiej stali mogą doprowadzić do uszkodzenia pieca i skrócić żywotność instalacji grzewczej.
Piec na ekologiczny opał to konieczność
Z zakupem pieca na ekogroszek nie powinno się zwlekać. Powinno się wymienić go możliwe jak najszybciej, by zamontować w domu ekologiczne źródło ogrzewania. Kocioł na ekogroszek to nie tylko sposób na poprawę jakości powietrza, ale i na ograniczenie ilości wynoszonego popiołu. Piec wyposażony w podajnik automatycznie pobiera opał i ułatwia utrzymanie stałej temperatury w budynku, zmniejszając problem przegrzewania domu i jego szybkiego wychładzania po wygaśnięciu ognia. Kocioł na ekogroszek sprzyja również obniżeniu kosztów ogrzewania, gdyż ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych.
Najnowsze komentarze