Każdemu odpowiedzialnemu właścicielowi psa zależy na tym, aby był on przede wszystkim zdrowy i bezpieczny. Wszyscy jesteśmy jednak tylko ludźmi i nie jesteśmy wszechwiedzący. Aby pomóc zaznajomić się z teorią dotyczącą kąpieli szczeniaka przygotowaliśmy spis najważniejszych informacji na ten temat.
Organizm szczeniaka
Młody organizm psa jest dużo bardziej podatny na różnego rodzaju choroby. Musi radzić sobie z otaczającymi go zarazkami nie posiadając jeszcze odpowiednio wytworzonej odporności. Dużo łatwiej więc doprowadzić u niego do przeziębienia. Z drugiej strony, jest to najlepszy czas na przyzwyczajenie psa do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Bywają psy, które panicznie boją się kąpieli. Z tego względu najlepiej przyzwyczajać psa do nich już od najmłodszych dni. Czy to oznacza, że w tym okresie powinniśmy wykonywać u niego częste kąpiele? Absolutnie nie! Pamiętajmy za to o znoszeniu barier między nami, a naszym pupilem. Nauczmy go, że dotykanie go w różnych miejscach jest całkowicie normalne. Przyzwyczajmy go do zabiegów szczotkowania lub dźwięku lejącej się wody oraz pozwalajmy na obwąchiwanie łazienki oraz brodzika.
Dylemat brudnego szczeniaka
Nie zawsze wiadomo, kiedy kąpać szczeniaka. Zabieg ten należy odłożyć jak najpóźniej w czasie. Tak długo aż nie stanie się on koniecznością. Tak brzmi teoria, ale w praktyce pupil potrafi brudzić się bardzo często. Czasami nieumiejętnie je karmę, czasami ubrudzi sobie łapy. W takich wypadkach zawsze starajmy się oczyścić go zwilżoną szmatką. Jeżeli jednak nie istnieje inna możliwość niż jego wykąpanie – zróbmy to, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności. Użyjmy do tego celu specjalnego szamponu dla psów, ustawmy odpowiednio temperaturę wody oraz zadbajmy o warunki, w których pies będzie mógł całkowicie wyschnąć. Nie zabierajmy go więc po kąpieli na dwór ani nie dawajmy dostępu do balkonu. Takie czynności zminimalizują ryzyko wystąpienia przeziębienia u szczeniaka.
Najnowsze komentarze